Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Meter |
| Width | 200 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Thickness | 5 mm |
| Height | 100 mm |
| Type | Perforated |
| Length | 2.5 m |
5mm GI Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Width | 300 mm |
| Type | Perforated Cable Tray |
| Thickness | 1.6 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Height | 100 mm |
| Length | 2.5 m |
1.6mm GI Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Type | Perforated |
| Width | 50 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Length | 2500 mm |
| Height | 150 mm |
| Material | Galvanized Iron |
4.4mm GI Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thickness | 2 mm |
| Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Material | Galvanized Iron |
| Width | 50 mm |
| Height | 25 mm |
| Length | 2500 mm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Width | 50 mm |
| Type | Perforated Cable Tray |
| Height | 100 mm |
| Thickness | 3.0 mm |
| Length | 2.5 m |
| Cover | With Cover |
| Material | Galvanized Iron |
3mm GI Perforated Cable Tray With Cover are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Width | 50 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Type | Perforated Cable Tray |
| Height | 150 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Length | 2.5 m |
1.8mm GI Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Width | 150 mm |
| Type | Perforated Cable Tray |
| Material | Galvanized Iron |
| Height | 100 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Length | 2.5 m |
1.5mm GI Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thickness | 6 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Type | Perforated Cable Tray |
| Length | 2500 mm |
| Width | 50 mm |
| Height | 30 mm |
6mm GI Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm