Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Type | Perforated |
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 2 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 50 mm |
| Length | 2500 mm |
2mm Mild Steel Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Type | Perforated |
| Thickness | 1.8 mm |
| Material | Mild Steel |
| Length | 2500 mm |
| Height | 25 mm |
| Width | 50 mm |
1.8mm Mild Steel Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 4 mm |
| Type | Perforated Cable Tray |
| Length | 2500 mm |
| Width | 300 mm |
| Height | 200 mm |
4mm Mild Steel Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Cable Tray Type | Perforated |
| Thickness | 1.4 mm |
| Material | Mild Steel |
| Width | 100 mm |
| Height | 50 mm |
| Length | 2500 mm |
1.4mm Mild Steel Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thickness | 3 mm |
| Type | Perforated Cable Tray |
| Material | Mild Steel |
| Length | 2500 mm |
| Width | 200 mm |
| Height | 150 mm |
3mm Mild Steel Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Width | 300 mm |
| Material | Mild Steel |
| Height | 200 mm |
| Tray Type | Perforated CableTray |
| Thickness | 4 mm |
| Length | 2.5 m |
| Cover Requirement | With Cover |
4mm Mild Steel Perforated Cable Tray With Cover are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thickness | 1.2 mm |
| Type | Perforated Cable Tray |
| Material | Mild Steel |
| Width | 150 mm |
| Height | 100 mm |
| Length | 2500 mm |
1.2mm Mild Steel Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 6 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm