Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thickness | 8 mm |
| Cable Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 2500 mm |
| Width | 500 mm |
| Height | 200 mm |
8mm Stainless Steel Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 8 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Thickness | 1.5 mm |
| Cable Tray Type | Perforated |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 2500 mm |
| Width | 50 mm |
| Height | 25 mm |
1.5mm Stainless Steel Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 8 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Meter |
| Thickness | 4 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Tray Type | Perforated Cable Tray |
| Length | 2500 mm |
| Width | 300 mm |
| Height | 200 mm |
4mm Stainless Steel Perforated Cable Tray are ideal to install large volumes of cables. Perforation makes full free air rating of cable, Higher current flow can be achieved at the same cross-section, Overheating and consecutive damaging of cable is avoided. Moreover, we also develop various accessories for our range which are used for support & installation of cables over the cable trays.
Thickness Available: 1.2 to 8 mm
Width Available: 50 to 1000 mm
Height Available: 25 to 200 mm
Length Available: 3000 mm